Kontrast
Czcionka

Centrum zgłoszeń:
94 37 266 50 (do godziny 15:00)

Mieszkańcy

Przesuń palcem w lewo lub w prawo, aby zobaczyć więcej

Nie marnuj ciepła

Nie trzeba marznąć, żeby korzystać z ciepła rozsądniej. Wystarczy zastosować te same metody, które sprawdzają się przy używaniu wody, czy prądu. Korzystaj z ciepła wtedy, kiedy jest ci ono potrzebne. A gdy nie korzystasz, ograniczaj zużycie. W pustym pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, nie ma potrzeby nadmiernego ogrzewania. Wydaje się to całkiem rozsądne, jednak – jak pokazują badania, większość z nas przegrzewa mieszkania.

Tymczasem okazuje się, że obniżenie temperatury w mieszkaniach ma dobry wpływ na zdrowie – co potwierdzają eksperci z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Pozwala także obniżyć nasze rachunki – jeden stopień mniej to niższe zużycie ciepła o około 5-8 proc. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nie marnując ciepła oszczędzamy środowisko.
Prawda, że warto?

W jaki sposób możesz rozsądnie korzystać z ciepła systemowego?

Nie zasłaniaj kaloryfera

Najważniejszym założeniem w oszczędzaniu energii jest jej niemarnowanie. Gdy zasłaniasz kaloryfer, zakłócasz prawidłowy przepływ ciepła w pokoju. Dlatego urządzając mieszkanie, nie zakrywaj grzejników meblami i grubymi zasłonami. Zadbaj o prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w swoim mieszkaniu.

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Wspólne wcale nie znaczy niczyje. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku, drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach, ucieka ciepło, przez co tracimy energię potrzebną na ich ogrzanie. A za tę nieostrożność płacą wszyscy lokatorzy.

Nie susz odzieży na grzejnikach

Stratą energii i zasobów planety jest także suszenie ubrania na kaloryferze. Postępując w ten sposób, zakłócasz obieg ciepła w pomieszczeniu i zwiększasz wskazania podzielnika nawet o 10%. Nie narażaj się na większe rachunki. Jeśli musisz, susz rzeczy w pobliżu grzejnika, nie bezpośrednio na nim.

Zadbaj o szczelne okna

Ciepło marnujesz także, jeśli ucieka przez szczeliny okien w Twoim mieszkaniu. Gdy masz stare i nieszczelne okna, rozważ ich wymianę. Potraktuj to raczej jak inwestycję niż wydatek. Ponadto pamiętaj, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Promienie słońca w naturalny sposób ogrzeją twoje mieszkanie. Z kolei w nocy, lepiej zasłonić rolety i zasłony. W ten sposób zaizolujesz okna i zapobiegniesz wychładzaniu mieszkania.

Obniżaj temperaturę gdy, jej nie potrzebujesz

Przede wszystkim zmniejszaj temperaturę tuż przed wyjściem z domu. Także w nocy możesz obniżyć ją do 18oC, co dobrze wpłynie na sen. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni.

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Stosuj sprytne rozwiązania, by efektywnie korzystać z energii. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe, by w zasadzie bez kosztowo dla budżetu domowego i planety zwiększyć temperaturę w pokoju. Montuje się je zazwyczaj na ścianie za kaloryferem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możesz zaoszczędzić do 5 proc. ciepła.

Korzystaj ze sprawnych grzejników

Nieodpowietrzony grzejnik nie ogrzewa pomieszczenia efektywnie, dlatego pamiętaj by zwracać na to uwagę. Jeśli z kolei planujesz naprawę lub wymianę kaloryfera, skontaktuj się z zarządcą budynku i dobierz jego rodzaj i rozmiar do pomieszczenia, w którym ma działać. Za mały kaloryfer może pomieszczenia nie ogrzać, a za duży może powodować marnowanie ciepła i zasobów planety, zwiększając produkcję zanieczyszczeń.

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach

Tam, gdzie nie potrzebujesz dużo ciepła, zmniejsz temperaturę. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, np. 18 stopni. Z kolei w salonie w zupełności wystarczy 20 stopni. Łazienka to jedyne pomieszczenie, w którym może być cieplej, nawet do 24 stopni. Pamiętaj jednak, że przez większą część dnia łazienka i inne pomieszczenia są puste, ustaw wówczas niższą temperaturę. Ogrzewanie ich przez cały dzień jest marnotrawstwem.

Wietrz krótko, ale intensywnie

Ważne jest, by zapobiegać niepotrzebnemu marnowaniu ciepła, by nie uciekało z mieszkania. Inną sytuacja jest wietrzenie, które jest niezbędne, by zachować w mieszkaniu odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów. Wietrzenie mieszkania dobrze wpłynie także na twoje samopoczucie. Jest ono dobre dla mieszkania pod warunkiem, że zanim rozpoczniesz wpuszczanie świeżego powietrza, zakręcisz kaloryfery. Nie zapomnij też zamknąć okien po 10 – 15 minutach, aby uniknąć wyziębienia pokoju. Gdy zakończysz wietrzenie, ponownie włącz ogrzewanie. W ten sposób podczas wietrzenia zużyjesz najmniej energii cieplnej.

Oszczędzaj ciepłą wodę

Do ogrzania wody także zużywa się zasoby planety. Pamiętaj więc, by jej nie marnować bez potrzeby. Sposobów na mądre korzystanie z ciepłej wody jest wiele. Możesz np. używać jednouchwytowych kranów z mieszaczem. W ten sposób nie będziesz marnować wody na ustawianie temperatury i ciśnienia. Możesz również zamontować perlatory lub po prostu zmienić swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie, a także zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. Oczywiście najlepiej wprowadzić w życie wszystkie powyższe wskazówki.

Zgłoszenia

Szanowni klienci!
Prosimy o zgłaszanie usterek dotyczących dostaw ciepła wypełniając formularz zgłoszeniowy.

  Formularz zgłoszenia usterki

  FAQ

  Najczęściej zadawane pytania

  zobacz więcej odpowiedzi
  Najczęściej zadawane pytania

  Przyłącze ciepłownicze to odcinek łączący sieć ciepłowniczą z budynkiem, doprowadzający ciepło wyłącznie do jednego węzła cieplnego lub odcinek zewnętrznych instalacji odbiorczych za grupowym węzłem cieplnym lub źródłem ciepła, łączący te instalacje z instalacjami odbiorczymi w obiekcie. Najczęściej jest to odcinek sieci pomiędzy trójnikiem a zaworami w budynku przyłączanym.

  Właścicielem budowanych obecnie przyłączy jest spółka MEC. Wniesienie przez odbiorcę opłaty za przyłączenie (tzw. opłaty przyłączeniowej) nie oznacza, że jest on współwłaścicielem wybudowanej sieci.

  Węzeł cieplny to zespół urządzeń, których zadaniem jest przekazywanie ciepła z wody krążącej w miejskiej sieci ciepłowniczej do wewnętrznej instalacji grzewczej budynku – w celu podgrzania wody znajdującej się w instalacji w budynku i dostosowania jej parametrów do potrzeb Odbiorcy. Ciepła woda z węzła cieplnego wykorzystywana jest zarówno do ogrzewania budynku, jak i do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
  Nośnikiem ciepła jest gorąca woda tłoczona rurociągami spółki MEC do przyłączonych budynków.
  Automatyka pogodowa, która funkcjonuje we wszystkich węzłach będących własnością MEC, reguluje węzeł w zależności od temperatury zewnętrznej lub w przypadku CWU od zadanej temperatury. Urządzenia te analizują potrzeby budynku w odniesieniu do warunków zewnętrznych.

  1 GJ – to jednostka określająca ilość ciepła i wynosi 277,8 kWh (0,2778 MWh). W celu uzyskania 1 GJ ciepła należy spalić około 60 kg węgla kamiennego o wartości opałowej 0,028 GJ/kg w kotle o sprawności 60% lub grzać grzejnikiem elektrycznym o mocy 2 kW przez 139 godzin.

  Spółka działalność ciepłowniczą prowadzi na podstawie koncesji na wytwarzanie oraz na przesyłanie i dystrybucję energii cieplnej, przyznanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. I to ten urząd nadzoruje działalność ciepłowniczą spółki. URE weryfikuje i zatwierdzenia przedkładane przez spółkę projekty taryf dla ciepła. Nowe opłaty za ciepło, zanim wejdą w życie, są szczegółowo sprawdzane i analizowane. Proces zatwierdzania taryf związany jest ze szczegółową kontrolą kosztów uzasadnionych firmy i weryfikacją kalkulacji nowych cen. W ten sposób URE równoważy interesy dostawców i odbiorców energii cieplnej. Oprócz zatwierdzania taryf, weryfikuje przestrzeganie przepisów przez przedsiębiorstwo ciepłownicze.