Kontrast
Czcionka

Centrum zgłoszeń:
94 37 266 50 (do godziny 15:00)

Ciepło systemowe

Przesuń palcem w lewo lub w prawo, aby zobaczyć więcej

System ciepłowniczy

Cie­pło systemowe produkuje się w elek­tro­cie­płow­niach lub cie­płow­niach odda­lo­nych od cen­trów miast. Stamtąd, za pomocą sieci cie­płow­ni­czych (sys­temu ruro­cią­gów) dociera do budyn­ków pod posta­cią bar­dzo cie­płej wody. Budy­nek przy­łą­czony do sys­temu cie­płowniczego wypo­sa­żony jest w wewnętrzną insta­la­cję cen­tral­nego ogrze­wa­nia wypeł­nioną wodą, która następnie tra­fia do kalo­ry­fe­rów w całym budynku. W jaki spo­sób woda w insta­la­cji budynku staje się cie­pła? Dzięki urzą­dze­niu nazywanym wymien­ni­kiem cie­pła. Pozwala ono ogrzać zimną wodę w insta­la­cji budynku, cie­plej­szą wodą pocho­dzącą z sys­temu cie­płowniczego. Po odda­niu cie­pła w wymien­niku, schłodzona woda wraca ruro­cią­gami do elektrocie­płowni, gdzie zostaje ponow­nie ogrzana i cały pro­ces powta­rza się. Dokładny opis zasady działania systemu ciepłowniczego znajduje się poniżej.

Poznaj system ciepłowniczy

Kogeneracja

Aby zgłę­bić zagad­nie­nie koge­ne­ra­cji warto naj­pierw zrozumieć, czym różni się elek­trownia od elek­tro­cie­płowni. Pod­sta­wową róż­nicą jest pro­dukt, który powstaje w każ­dym z tych miejsc. W przy­padku elek­trowni powstaje jedy­nie ener­gia elek­tryczna, a pro­dukt uboczny w postaci cie­pła odpro­wa­dzany jest do oto­cze­nia. Elek­tro­cie­płow­nia nato­miast, w jed­nym pro­ce­sie tech­no­lo­gicz­nym, pro­du­kuje i prze­ka­zuje do sieci zarówno ener­gię elek­tryczną jak i cie­pło. Właśnie ten proces nazywamy koge­ne­ra­cją.

Poznaj kogenerację

Ciepła woda

Cie­pła woda użyt­kowa to zawsze woda wodo­cią­gowa – tyle, że ogrzana przez cie­pło sys­te­mowe w węźle ciepl­nym zamon­to­wa­nym w budynku. Działa to jak pro­ces kuli­narny zwany kąpielą wodną. Np. w przypadku roztapiania cze­ko­lady, wkładamy ją do pustego naczynia, a te, do następnego naczynia z gorącą wodą. Po pew­nym cza­sie cze­ko­lada przej­muje tem­pe­ra­turę z cie­plej­szego naczy­nia i roz­pusz­cza się. W pro­cesie kąpieli wod­nej cze­ko­lada nie dotyka bez­po­śred­nio gorą­cej wody, ale przez to, że naczy­nie pod­dane jest dzia­ła­niu wyso­kiej tem­pe­ra­tury, cze­ko­lada zaczyna się ogrze­wać. Podob­nie cie­pło sys­te­mowe ogrzewa w wymien­niku cie­płą wodę z wodo­cią­gów (pier­wot­nie zimną), która po ogrza­niu pły­nie do kra­nów w miesz­ka­niach jako cie­pła woda.

Wybierz ciepłą wodę

Magazyn ciepła systemowego

Zdjęcie do artykułu Mój Prąd 6.0 tylko z magazynem

Mój Prąd 6.0 tylko z magazynem

Nabór wniosków w szóstej edycji programu „Mój Prąd” rozpoczął się 2 września br. Można dostać nawet 28 tys. zł dofinansowania…

Zdjęcie do artykułu Wskocz do Fabryki Wody, czyli edukacja na fali

Wskocz do Fabryki Wody, czyli edukacja na fali

W inspirowanej motywem rzeki i nawiązującej do roli wody w przestrzeni miejskiej Fabryce Wody, nowoczesnym centrum basenowo-edukacyjnym w Szczecinie, rozrywka…

Zdjęcie do artykułu Betonoza podgrzewa polskie miasta

Betonoza podgrzewa polskie miasta

Najpierw się gotujemy, potem zalewają nas nawalne deszcze. A to m.in. za sprawą betonozy, która opanowała polskie miasta.

Zdjęcie do artykułu Pozbądź się kopciucha i przepędź smoga! 

Pozbądź się kopciucha i przepędź smoga! 

Choć likwidacja wysokoemisyjnych pieców jest prowadzona na dużą skalę, to według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, nadal w Polsce funkcjonuje…