Kontrast
Czcionka

Centrum zgłoszeń:
94 37 266 50 (do godziny 15:00)

Ciepło systemowe

Przesuń palcem w lewo lub w prawo, aby zobaczyć więcej

System ciepłowniczy

Cie­pło systemowe produkuje się w elek­tro­cie­płow­niach lub cie­płow­niach odda­lo­nych od cen­trów miast. Stamtąd, za pomocą sieci cie­płow­ni­czych (sys­temu ruro­cią­gów) dociera do budyn­ków pod posta­cią bar­dzo cie­płej wody. Budy­nek przy­łą­czony do sys­temu cie­płowniczego wypo­sa­żony jest w wewnętrzną insta­la­cję cen­tral­nego ogrze­wa­nia wypeł­nioną wodą, która następnie tra­fia do kalo­ry­fe­rów w całym budynku. W jaki spo­sób woda w insta­la­cji budynku staje się cie­pła? Dzięki urzą­dze­niu nazywanym wymien­ni­kiem cie­pła. Pozwala ono ogrzać zimną wodę w insta­la­cji budynku, cie­plej­szą wodą pocho­dzącą z sys­temu cie­płowniczego. Po odda­niu cie­pła w wymien­niku, schłodzona woda wraca ruro­cią­gami do elektrocie­płowni, gdzie zostaje ponow­nie ogrzana i cały pro­ces powta­rza się. Dokładny opis zasady działania systemu ciepłowniczego znajduje się poniżej.

Poznaj system ciepłowniczy

Kogeneracja

Aby zgłę­bić zagad­nie­nie koge­ne­ra­cji warto naj­pierw zrozumieć, czym różni się elek­trownia od elek­tro­cie­płowni. Pod­sta­wową róż­nicą jest pro­dukt, który powstaje w każ­dym z tych miejsc. W przy­padku elek­trowni powstaje jedy­nie ener­gia elek­tryczna, a pro­dukt uboczny w postaci cie­pła odpro­wa­dzany jest do oto­cze­nia. Elek­tro­cie­płow­nia nato­miast, w jed­nym pro­ce­sie tech­no­lo­gicz­nym, pro­du­kuje i prze­ka­zuje do sieci zarówno ener­gię elek­tryczną jak i cie­pło. Właśnie ten proces nazywamy koge­ne­ra­cją.

Poznaj kogenerację

Ciepła woda

Cie­pła woda użyt­kowa to zawsze woda wodo­cią­gowa – tyle, że ogrzana przez cie­pło sys­te­mowe w węźle ciepl­nym zamon­to­wa­nym w budynku. Działa to jak pro­ces kuli­narny zwany kąpielą wodną. Np. w przypadku roztapiania cze­ko­lady, wkładamy ją do pustego naczynia, a te, do następnego naczynia z gorącą wodą. Po pew­nym cza­sie cze­ko­lada przej­muje tem­pe­ra­turę z cie­plej­szego naczy­nia i roz­pusz­cza się. W pro­cesie kąpieli wod­nej cze­ko­lada nie dotyka bez­po­śred­nio gorą­cej wody, ale przez to, że naczy­nie pod­dane jest dzia­ła­niu wyso­kiej tem­pe­ra­tury, cze­ko­lada zaczyna się ogrze­wać. Podob­nie cie­pło sys­te­mowe ogrzewa w wymien­niku cie­płą wodę z wodo­cią­gów (pier­wot­nie zimną), która po ogrza­niu pły­nie do kra­nów w miesz­ka­niach jako cie­pła woda.

Wybierz ciepłą wodę

Magazyn ciepła systemowego

Zdjęcie do artykułu Ciepłownictwo przyszłości. Konferencja w Senacie

Ciepłownictwo przyszłości. Konferencja w Senacie

Do końca 2024 roku ma powstać strategia dla ciepłownictwa. Przedstawiciele branży przygotują dla rządu rekomendacje dotyczące systemowych zmian legislacyjnych.

Zdjęcie do artykułu Mikroplastik, maksi problem 

Mikroplastik, maksi problem 

Co minutę w oceanach ląduje ciężarówka odpadów z tworzyw sztucznych. Ogromną ich część stanowi niebezpieczny dla środowiska naturalnego, ludzi i…

Zdjęcie do artykułu Gdzie to niebo gwiaździste nade mną…

Gdzie to niebo gwiaździste nade mną…

Nocą od polskich miast bije potężna łuna. Niebo jest w nich osiemdziesiąt razy jaśniejsze niż w Bieszczadach. Polska jest zaśmiecona…

Zdjęcie do artykułu Od Narodzenia do Zmartwychwstania. Kolekcja kart świątecznych LPEC

Od Narodzenia do Zmartwychwstania. Kolekcja kart świątecznych LPEC

Z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wydaje firmowe karty świąteczne. Karta na Wielkanoc A.D. 2024 jest…