Nie myśl więcej o przeglądach technicznych i szczelności urządzeń podgrzewających wodę w mieszkaniu. Jeśli korzystasz z ciepła systemowego do ogrzewania budynku, równie bezpiecznie możesz ogrzewać także wodę. Zastanawiasz się jak to możliwe?
Ciepła woda użytkowa to zawsze woda wodociągowa – tyle, że ogrzana przez ciepło systemowe w węźle cieplnym zamontowanym w budynku. Działa to jak proces kulinarny zwany kąpielą wodną. Np. w przypadku roztapiania czekolady, wkładamy ją do pustego naczynia, a te, do następnego naczynia z gorącą wodą. Po pewnym czasie czekolada przejmuje temperaturę z cieplejszego naczynia i rozpuszcza się. W procesie kąpieli wodnej czekolada nie dotyka bezpośrednio gorącej wody, ale przez to, że naczynie poddane jest działaniu wysokiej temperatury, czekolada zaczyna się ogrzewać. Podobnie ciepło systemowe ogrzewa w wymienniku ciepłą wodę z wodociągów (pierwotnie zimną), która po ogrzaniu płynie do kranów w mieszkaniach jako ciepła woda.
Takie rozwiązanie ma wiele zalet. W swoim mieszkaniu zyskujesz miejsce, które dotychczas zajmował piecyk elektryczny lub gazowy. Jednak jeszcze ważniejsze od względów estetycznych są kwestie bezpieczeństwa. Nie musisz więcej martwić się o przeglądy techniczne i szczelność instalacji, ponieważ do swojego mieszkania wpuszczasz tylko ciepłą wodę. Dodatkowo po odkręceniu kranu temperatura wody jest od razu idealna – nie poparzysz się, ani nie musisz czekać aż zleci zimna, więc oszczędzasz pieniądze.
Dostawcy ciepła systemowego dokładają wszelkich starań, by ciepła woda w Twoim mieszkaniu miała odpowiednią temperaturę. Jednak za jakość wody wodociągowej, którą użytkujemy, odpowiedzialny jest dostawca wody zimnej. Znaczenie ma także stan instalacji wewnętrznej, za którą odpowiada właściciel budynku. Dlatego jeśli masz wątpliwości co do jakości wody, zgłoś tę kwestię do zarządcy obiektu.