Ciepło systemowe produkuje się w elektrociepłowniach lub ciepłowniach oddalonych od centrów miast. Stamtąd, za pomocą sieci ciepłowniczych (systemu rurociągów) dociera do budynków pod postacią bardzo ciepłej wody. Budynek przyłączony do systemu ciepłowniczego wyposażony jest w wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania wypełnioną wodą, która następnie trafia do kaloryferów w całym budynku. W jaki sposób woda w instalacji budynku staje się ciepła? Dzięki urządzeniu nazywanym wymiennikiem ciepła. Pozwala ono ogrzać zimną wodę w instalacji budynku, cieplejszą wodą pochodzącą z systemu ciepłowniczego. Po oddaniu ciepła w wymienniku, schłodzona woda wraca rurociągami do elektrociepłowni, gdzie zostaje ponownie ogrzana i cały proces powtarza się. Dokładny opis zasady działania systemu ciepłowniczego znajduje się poniżej.
Poznaj system ciepłowniczyAby zgłębić zagadnienie kogeneracji warto najpierw zrozumieć, czym różni się elektrownia od elektrociepłowni. Podstawową różnicą jest produkt, który powstaje w każdym z tych miejsc. W przypadku elektrowni powstaje jedynie energia elektryczna, a produkt uboczny w postaci ciepła odprowadzany jest do otoczenia. Elektrociepłownia natomiast, w jednym procesie technologicznym, produkuje i przekazuje do sieci zarówno energię elektryczną jak i ciepło. Właśnie ten proces nazywamy kogeneracją.
Poznaj kogeneracjęCiepła woda użytkowa to zawsze woda wodociągowa – tyle, że ogrzana przez ciepło systemowe w węźle cieplnym zamontowanym w budynku. Działa to jak proces kulinarny zwany kąpielą wodną. Np. w przypadku roztapiania czekolady, wkładamy ją do pustego naczynia, a te, do następnego naczynia z gorącą wodą. Po pewnym czasie czekolada przejmuje temperaturę z cieplejszego naczynia i rozpuszcza się. W procesie kąpieli wodnej czekolada nie dotyka bezpośrednio gorącej wody, ale przez to, że naczynie poddane jest działaniu wysokiej temperatury, czekolada zaczyna się ogrzewać. Podobnie ciepło systemowe ogrzewa w wymienniku ciepłą wodę z wodociągów (pierwotnie zimną), która po ogrzaniu płynie do kranów w mieszkaniach jako ciepła woda.
Wybierz ciepłą wodęW kranach i kaloryferach szczecinian ciepła woda płynie także dzięki… odpadom. Jednym ze źródeł ciepła dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej jest…
Większość przedsiębiorstw ciepłowniczych już we wrześniu zakończyła prace remontowe i inwestycyjne, tak by odbiorcom zapewnić stabilne dostawy ciepła w nadchodzącym…
Minęło 60 lat od powstania Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. LPEC zarządza jedną z najnowocześniejszych sieci ciepłowniczych w kraju. Dostarcza ciepło…
Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, ciepło systemowe popłynęło do naszych mieszkań. Jak rozsądnie i efektywnie korzystać z ciepła, by…