Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw RP z dnia 20 grudnia 2021 r., rozporządzeniem ministra finansów, zmieniającym rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych,

STAWKA VAT NA CIEPŁO BĘDZIE WYNOSIĆ 8%

Dotychczas dostawa energii cieplnej była obciążona 23% stawką VAT. Obniżone stawki mają obowiązywać od 1 stycznia do 31 marca 2022 r. Obniżka VAT na ciepło systemowe jest jednym z rozwiązań wprowadzonych przez rząd w celu łagodzenia skutków inflacji. Na ten moment nie znamy planów ustawodawcy na dalszy okres, chcemy jednak podkreślić, że analiza sprzedaży ciepła w ostatnich latach pokazuje, że nasi odbiorcy w pierwszym kwartale roku, a więc w okresie obowiązywania obniżonych stawek na VAT, pobierają od 46 do 51% ciepła odbieranego przez cały rok kalendarzowy. Nowe regulacje, choć wprowadzone tylko na okres 3 miesięcy, będą zatem odczuwalne dla naszych Odbiorców i choć w pewnym stopniu zniwelują podwyżki cen ciepła wprowadzone z dniem 1 grudnia 2021 r.

Pierwsze niższe rachunki nasi Odbiorcy otrzymają na początku lutego 2022 r., za ciepło pobrane w miesiącu styczniu 2022 r.

W załączeniu:

„Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych”.